Po co mielić próbę w laboratorium?
Często podczas pracy w laboratorium badana próba wymaga rozdrobnienia. Młyny są niezastąpionymi urządzeniami , umożliwiającymi wykonanie tej pracy. Jest kilka powodów, dla których próba może wymagać mielenia:
- przygotowanie próby do dalszych analiz,
- symulacja warunków technologicznych i badanie materiału w trakcie tego procesu,
- redukcja wielkości próby oraz jej ujednolicenie,
- badanie właściwości danego materiału tylko po jego zmieleniu,
- wytworzenie nowych materiałów, np. w wyniku syntezy mechanicznej.
Często zdarza się, że trzeba użyć kilku urządzeń, aby otrzymać odpowiednią ilość próby o danym stopniu rozdrobnienia. W naszej ofercie posiadamy niezawodny sprzęt, który z pewnością sprosta temu zadaniu. Zapraszamy do sprawdzenia dostępnych rozwiązań, a także do przyjrzenia się bliżej, jak wygląda proces rozdrabniania prób w laboratorium.
-
Kruszarki (3)
-
Młyny kulowe (5)
-
Młyny odśrodkowe (2)
-
Młyny tnące (6)
-
Młyny ucierające, moździerze (2)
-
Młyny wibracyjne (2)
W jaki sposób przebiega wstępne rozdrobnienie?
W przypadku materiałów suchych, twardych i bardzo twardych (np. dolomitów czy granitów), gdy konieczne jest wstępne rozdrobnienie materiału, do tego celu świetnie nadają się laboratoryjne kruszarki szczękowe. Odpowiednie urządzenie dobieramy w zależności od wielkości rozdrabnianych elementów oraz ilości materiału do skruszenia. W naszej ofercie znajdą Państwo kruszarkę AJC-1 o gardzieli wlotowej 65 × 65 mm, możliwą do umieszczenia na stole laboratoryjnym. Oferujemy także model AJC-6 o wadze ok. 600 kg, z gardzielą o wymiarze 260 × 130 mm. W obu przypadkach rozdrobnienie końcowe zależy od właściwości materiału oraz szerokości szczeliny szczęk rozdrabniających.
W przypadku materiałów włóknistych, miękkich, średnio twardych, np. paliwa alternatywnego, biomasy, tworzyw sztucznych, do wstępnego rozdrobnienia proponujemy wykorzystanie młynka tnącego ACM-4. W urządzeniu próbka podawana jest przez lej zasypowy do komory mielenia wyposażonej w noże stałe oraz rotor z nożami. W momencie gdy materiał osiągnie wymiar mniejszy od otworów w sicie separującym, przedostaje się on do naczynia zbierającego. Młynek ACM-4 cechuje się dużą komorą mielenia oraz niskimi obrotami rotora, dzięki czemu można mieć pewność, że w trakcie rozdrabniania materiał nie nagrzeje się i nie utraci wilgoci, której poziom wymaga określenia po wykonaniu procesu. Dla mniejszych wydajności proponujemy młynek tnący ACM-3.
W jaki sposób domielić próbkę?
Najczęściej wybieranym sprzętem do domielenia próbek twardych oraz kruchych są laboratoryjne młyny kulowe. Zaliczają się do nich młynek planetarny cztero- lub dwumiejscowy APBM-2 bądź APBM-4 z naszej oferty. W laboratoryjnym młynie planetarnym materiał jest rozdrabniany udarowo i rozcierany przez kule umieszczone w czaszach mielących. Czasze, umieszczone na podstawie, obracają się wokół własnej osi. Podstawa obraca się w przeciwnym kierunku.
Innym urządzeniem rekomendowanym do mielenia końcowego lub syntez materiałów jest młynek wibracyjny AVM-1. Pozwala on na szybkie rozdrobnienie oraz zhomogenizowanie próby. Proces polega na rozdrobnieniu materiału w czaszy mielącej zamontowanej na wibrującej podstawie.
Kolejny młynek przeznaczony do domielania to dostępne w naszym asortymencie urządzenie nastołowe Mill Mix 30. W mikromłynie kulowym następuje mieszanie, a także mielenie materiałów od miękkich, przez włókniste, aż po twarde. Próbki umieszczone są w dwóch naczyniach o małej pojemności (do 50 ml), w których materiał jest kruszony i ucierany przez kule poruszające się z dużą prędkością.
Najlepszy wybór sprzętu do przygotowania prób w laboratorium
Większość wymienionych powyżej młynów posiadamy w laboratorium aplikacyjnym ATEST. Aby pomóc Państwu w podjęciu najlepszej decyzji, chętnie rozdrobnimy Wasze produkty w ramach testu. Dzięki temu upewnicie się, czy dane urządzenie jest dla Was odpowiednie. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z oferowanym sprzętem.
W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z naszym specjalistą ds. młynów laboratoryjnych pod adresem: k.kula@atest.pl.